Sprawna przeprowadzka thumbnail

Sprawna przeprowadzka

Sprawna przeprowadzka. Żyjemy w czasach, kiedy to coraz mniej osób całe swoje życie spędza w jednym mieszkaniu. Staliśmy się społeczeństwem mobilnym, żądnym zmian, dlatego przeprowadzamy się coraz częściej. Każda zmiana miejsca zamieszkania powoduje pewien chaos, warto więc wiedzieć, co należy zrobić, by móc przeprowadzić się szybko i bezproblemowo.

Przeprowadzka samodzielna czy z pomocą specjalistycznej firmy?

Sprawne przeprowadzki we WrocławiuJeśli ktoś zastanawia się, czy przeprowadzać się samodzielnie, czy zlecić to na zewnątrz to z pewnością ta druga opcja będzie bardziej opłacalna. W społeczeństwie pokutuje nieprawdziwe przekonanie, że usługi przeprowadzkowe są przesadnie drogie. Tymczasem wcale nie jest to prawdą, bo sprawnie wykonana przeprowadzka nie kosztuje dużo i nie zabiera wiele czasu. Samodzielne zrealizowanie tego zadania ma sens jedynie wtedy, gdy dana osoba dysponuje dużym samochodem transportowym, ma wolny czas i posiada kilka osób chętnych do pomocy. W pozostałych przypadkach zawsze warto postawić na profesjonalne przeprowadzki. Dotyczy to szczególnie osób starszych czy kobiet mieszkających samotnie z dziećmi. Warto mieć na uwadze, że w dzisiejszych czasach sam fakt zaparkowania na dłużej dużym samochodem blisko wejścia do klatki schodowej może być problemowy. Gdy będziemy się przeprowadzać z udziałem specjalistycznej firmy, cała procedura przebiegnie niezwykle szybko.

Sprawy formalne związane z przeprowadzką

Jeśli sprzedajemy jedno mieszkanie i kupujemy inne, to czekać nas będzie cały szereg ważnych formalności w urzędach. Warto, więc mieć na uwadze urząd skarbowy, dostawcę gazu, Internetu, zakład energetyczny. Gdy zachodzi potrzeba przemeldowania, trzeba odwiedzić swój urząd gminy oraz, ze względu na nowe miejsce zameldowania, wymienić część dokumentów. Opuszczając mieszkanie, należy też pamiętać o wypowiedzenie wszelkich umów na przykład na dostawę prenumeraty czasopism.

Dobry plan podstawą sukcesu

Nie ma dobrej przeprowadzki bez szczegółowego planu. Musimy zawczasu ustalić, co i w jakiej kolejności będziemy robić. Ostateczny termin przeprowadzki też musi być wcześniej znany, bo wymagają tego firmy przeprowadzkowe, a i właściciel mieszkania powinien wtedy być dyspozycyjny. Dobrze jest, więc rozpisać sobie swój plan choćby na kartce papieru. Wtedy będziemy wiedzieć, co jeszcze musimy zrobić. Ważną częścią planowanie będzie zadbanie o opiekę nad małymi dziećmi i posiadanymi zwierzętami domowymi.

Co zabrać do nowego mieszkania?

Wiele osób uważa, że przeprowadzając się do nowego mieszkania, należy po prostu zabrać wszystko to, co było nam potrzebne w starym mieszkaniu. Nie jest to jednak prawidłowe myślenie. Przeprowadzka to doskonała okazja do tego, aby zredukować ilość posiadanych przedmiotów, przejrzeć dokumenty, ubrania i inne przedmioty. Jest to czynność niezwykle potrzeba, jednak zabiera dużo czasu i warto to uwzględnić. Przy takiej okazji bardzo często okazuje się, że mamy mnóstwo przedmiotów, których od dawna nie używamy, a nawet, że mamy przedmioty, o których w ogóle nie pamiętamy.

Co będzie potrzebne do przeprowadzki?

Podstawą są kartony o różnych rozmiarach. Aby nic nie ginęło nam później w chaosie, powinniśmy kartony opisywać i wkładać do nich przedmioty powiązane tematycznie. Szczególną uwagą należy otoczyć dokumenty i przedmioty wartościowe. Nimi zajmujemy się w pierwszej kolejności. Na czas przeprowadzki możemy je pozostawić u bliskiej rodziny. Oprócz kartonów przydatne będą taśmy samoprzylepne, folie ochronne i duże, mocne worki na odpady.

Jak przeprowadzić pakowanie?

Gdy zbliża się przeprowadzka, musimy wszystko spakować właśnie do kartonów. Tę czynność warto zacząć z wyprzedzeniem, bo jest ona czasochłonna. Szczególnie starannie należy pakować rzeczy kruche, a więc zastawę, wazony, szkło użytkowe. Tutaj dobrze swoją rolę spełni folia bąbelkowa. Opisując kartony, warto zaznaczyć, z jakiego pomieszczenia pochodzi przedmiot na przykład „kuchnia-sztućce”. Przeprowadzka to czas, kiedy bardzo łatwo jest zgubić drobne przedmioty, które zwykle leżą na wierzchu.

Musimy więc spakować je w małe zamykane pudełka i dopiero później wkładać do większych kartonów. W osobnym specjalnie oznaczonym kartonie dobrze jest spakować rzeczy, które będą potrzebne od razu na nowym mieszkaniu. Warto tam włożyć piżamy, ręczniki i podstawowe naczynia. Pamiętajmy też o tym, by do jednego kartonu nie wkładać przedmiotów cięższych niż 25 kg, bo będzie on trudny do przenoszenia. Na koniec dobrze jest zrobić osobną listę, na której wykażemy ile ogólnie mamy kartonów i ile przynależy do każdego pomieszczenia tzn. do kuchni, salonu.

Warto pamiętać o wszystkim

Zwalniając mieszkanie, musimy zadbać, by wszystkie sprawy były zamknięte. Sprawdzamy, więc skrzynkę na listy, dokładnie opróżniamy komórkę lokatorską i zdejmujemy z drzwi ewentualne tabliczki i szyldy. Należy też sprawdzić, czy na klatkach schodowych nie zostały nasze przedmioty, na przykład doniczki z kwiatami na parapetach. Jeśli w toku przeprowadzki okaże się, że konieczne będzie pozbycie się starych mebli czy sprzętu AGD to należy te przedmioty oddać do właściwego punktu selekcji odpadów.