Przeprowadzka ze zwierzakiem – jak się do niej przygotować?
Przeprowadzka ze zwierzakiem – jak się do niej przygotować? Przeprowadzka to dość specyficzne przedsięwzięcie, które może być stresujące nie tylko dla nas, ale także dla naszych zwierząt. Warto wiedzieć, jak dobrze przygotować się do tego wydarzenia tak, aby zaoszczędzić sobie i pupilowi niepotrzebnych nerwów. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak przeprowadzić się szybko, sprawnie i komfortowo, nawet jeśli nasze nowe miejsce zamieszkania jest oddalone o setki lub tysiące kilometrów.
Przeprowadzka ze zwierzakiem – jaki środek transportu wybrać?
Każdą przeprowadzkę warto rozpocząć od przygotowania solidnego planu działania. Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki środek transportu będzie dla nas najwygodniejszy. Jeżeli nie przeprowadzamy się zbyt daleko i nie mamy wielu rzeczy do przewiezienia, to możemy pokusić się o przeprowadzkę własnym autem. Ten sposób może okazać się nie tylko najtańszy, ale przede wszystkim najmniej stresujący dla naszego zwierzaka. Pies, czy kot przewożony tym samym samochodem, którym podróżuje na co dzień, nie będzie narażony na nerwy związane z przebywaniem w obcym miejscu, takim jak np. taksówka bagażowa, czy samolot. Bywa, że przeprowadzki z wykorzystaniem samolotu są koniecznością, jednak jeśli tylko mamy taką możliwość to postarajmy się wybierać inne środki transportu, w których nasz pupil będzie czuł się bezpieczniej. Warto wiedzieć, że o ile małe psy i koty mogą latać wraz z właścicielem w kabinie, tak większe rasy są umieszczane w luku bagażowym. Podróż w luku może wiązać się z nabyciem przez zwierzę nieodwracalnej traumy, która może stać się przyczyną późniejszych zaburzeń behawioralnych.
Jak przygotować zwierzaka do przeprowadzki?
W zależności od wybranego środka transportu i rodzaju zwierzęcia, z którym się przeprowadzamy, powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, żeby nasz pupil czuł się bezpiecznie. Przez cały czas trwania podróży pies, czy kot powinien mieć dostęp do świeżej wody, a także do swoich ulubionych przysmaków. Jeżeli jednak chodzi o przysmaki, to należy zachować umiar i bacznie obserwować zwierzę, tak aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Jeżeli podróżujemy pociągiem bądź z racji na wybrany środek transportu mamy obowiązek umieszczenia zwierzęcia w klatce, to rozważmy zakup specjalnych pampersów dla zwierząt, których zastosowanie pozwoli utrzymać odpowiedni poziom higieny. Takie pampersy to łatwo dostępny i stosunkowo niedrogi gadżet, dzięki któremu zapobiegniemy niekontrolowanym zachowaniom naszych zwierzaków.
Jak pomóc zwierzęciu w aklimatyzacji?
Przeprowadzka do nowego miejsca to duże przeżycie nie tylko dla nas, ale również dla naszych zwierząt. O tym, żeby proces aklimatyzacji zwierzęcia w nowym miejscu przebiegł bez większych problemów, trzeba pomyśleć jeszcze przed rxozpoczęciem przeprowadzki. Warto uświadomić sobie, że aby nasz zwierzak poczuł się bezpiecznie w nowym miejscu, to powinien je jak najlepiej poznać. Trzeba więc zabierać go ze sobą jeszcze na etapie oglądania mieszkań, tak aby mógł zapamiętać między innymi zapach nowego domu. Mimo że w pierwszych dniach po przeprowadzce pies może czuć się dość dziwnie w nowym lokum, to nie powinno się mu pozwalać na rzeczy, których zabraniało się mu dotychczas. Początki mogą być trudne, jednak konsekwencja w działaniu powinna przynieść rezultaty. Poniżej przedstawiono kilka porad, dzięki którym proces aklimatyzacji zwierzaka w nowym domu powinien przebiegać pomyślnie.
- Treningi i spacery bez zmian – nawet jeśli zwierzak jest ospały, czy niezbyt chętny do zabawy, to warto utrzymać dotychczasowy rytm jego dnia. Zachowanie stałych pór treningów i spacerów pozwoli mu zapomnieć o tym, że znajduje się w całkowicie innym miejscu i sprawi, że będzie mu łatwiej się odnaleźć i wrócić do formy.
- Stare legowisko i zabawki – pierwsze tygodnie, czy miesiące w nowym mieszkaniu zwierzę powinno spędzić w otoczeniu dobrze znanych mu rzeczy. Nawet jeżeli legowisko, czy zabawki zwierzaka są już nieco zniszczone, to koniecznie trzeba je zabrać do nowego lokum. Znane zapachy pomogą zwierzęciu poczuć się bezpieczniej i szybciej przyzwyczaić się do nowej sytuacji.
- Posiłki – mimo że w pierwszych dniach po przeprowadzce zwykle jesteśmy zajęci i nie mamy czasu na gotowanie nawet dla siebie, to zadbajmy o to, by posiłki naszego zwierzaka wyglądały tak jak dotychczas. Jeżeli nasz pies, czy kot na co dzień nie je suchej karmy, tylko dania gotowane przez nas, to nie zmieniajmy tego i przygotujmy mu jedzenie znacznie wcześniej. Na pierwsze dni po przeprowadzce warto zawekować w słoikach dania dla naszych zwierząt, tak żeby móc je tylko podgrzać. Podawanie tego samego jedzenia jest ważne, ponieważ towarzyszący zwierzęciu stres nierzadko wiąże się z występowaniem dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Aby zaoszczędzić zarówno sobie, jak i zwierzakowi nieprzyjemności warto więc się poświęcić i mieć w zapasie chociaż kilka słoików.
Przeprowadzka ze zwierzakiem – garść cennych wskazówek
- Niektóre zwierzęta wyjątkowo źle znoszą podróże i zmianę otoczenia. Jeżeli zachowanie zwierzaka jest dla nas bardzo niepokojące, to wybierzmy się z nim do weterynarza, gdyż konieczne może być zastosowanie specjalistycznych leków uspokajających.
- Mimo że w podróży warto częstować zwierzaka znanymi mu przysmakami, to przed samą jazdą nie warto go przekarmiać. Pozwoli to uniknąć potencjalnych kłopotów takich jak np. wymioty.
- Zachowanie zwierzaka, gdy pierwszy raz zostanie sam w nowym lokum, jest trudne do przewidzenia. Aby uniknąć niespodzianek w postaci odrapanych drzwi, czy pogryzionych mebli przez pierwsze kilka dni po przeprowadzce warto wziąć urlop. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, a nie dowierzamy naszemu zwierzęciu, to postarajmy się zabezpieczyć rzeczy narażone na zniszczenie, np. za pomocą specjalnej pianki.