Praktyczne porady – przeprowadzka
Praktyczne porady – przeprowadzka zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i przedsiębiorców, stanowi bardzo poważne wyzwanie organizacyjne. Większość z nas nie kojarzy się pozytywnie, bowiem aby zmienić miejsce zamieszkania bądź prowadzenia działalności gospodarczej, trzeba się sporo natrudzić. Oto praktyczne porady dotyczącego tego, jak przeprowadzić się bez większego problemu i w stosunkowo krótkim czasie.
Dobry plan przeprowadzki to podstawa
Każdą przeprowadzkę we Wrocławiu powinniśmy zaplanować zawczasu. Wielu z nas wydaje się, że robienie planów nie ma większego sensu, bowiem nie mamy do przetransportowania dużej ilości rzeczy czy nawet mebli. Oczekujemy również, że w przeprowadzce pomogą nam wszyscy domownicy czy pracownicy. Niemniej jednak często okazuje się, że nieodpowiednio zaplanowana przeprowadzka jest źródłem stresu i problemów. Jak zabrać się do planowania? Przede wszystkim musimy wyznaczyć konkretny czas, w jakim zmieniamy miejsce zamieszkania. Jeśli na przeprowadzkę mamy 2 tygodnie, to rozplanujmy każdy dzień tak, aby na koniec nie musieć wykonywać wszystkich obowiązków na raz. Dokładnie obliczmy, ile będzie trwało pakowanie rzeczy. Tutaj bowiem często napotykamy pewien haczyk. Wydaje się nam, że przecież nie mamy zbyt dużo własnych rzeczy, tymczasem okazuje się, że nasze szafy wręcz pękają w szwach. Uwzględnijmy też czas, który będzie potrzebny na zrobienie przeglądu rzeczy osobistych czy dokumentów. Większość osób, przed przeprowadzką, dokonuje starannej ich selekcji. Pamiętajmy jednak, że zajmuje ona całkiem sporo czasu. Kolejnym krokiem jest ustalenie terminu przewozu poszczególnych rzeczy. Jeśli korzystamy z usług specjalistycznej firmy, to zwykle nie mamy większego wyboru – specjaliścipomogą nam wprzeprowadzce w wyznaczonym terminie. Jeżeli jednak przewozimy rzeczy we własnym zakresie, to dokładnie zaplanujmy dni, w jakie będziemy transportować kolejne rzeczy. Przy planowaniu weźmy pod uwagę swoje własne możliwości czasowe czy zdrowotne. Może bowiem okazać się, że zniesienie i przetransportowanie w jednym dniu wszystkich rzeczy jest ponad nasze siły. To samo może mieć miejsce, gdy poza czynnościami związanymi z przeprowadzką, musimy wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Zastanówmy się, kto będzie nam mógł pomóc w przeprowadce i na czym dokładnie ta pomoc ma polegać.
Odpowiednie opakowania do przeprowadzki
Największym wyzwaniem jest spakowanie przedmiotów szklanych czy mebli, a także sprzętów domowych. W tym celu powinniśmy wyposażyć się w kartony, które wykonane są ze stosunkowo grubej tektury. Ich wnętrze wykładamy folią bąbelkową lub przynajmniej grubą warstwą papieru. Zaleca się jednak zastosowanie specjalistycznej folii do transportu, tak aby zminimalizować ryzyko powstania uszkodzeń. Folią przekładamy kolejne warstwy – dotyczy to sytuacji, w której pakujemy rzeczy do wysokich kartonów. Co ważne, każdy karton powinniśmy czytelnie opisać, aby po przeprowadzce wiedzieć, co się znajduje w poszczególnych pudełkach. Pamiętajmy o tematycznym pakowaniu produktów, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie je odnaleźć. Do jednego kartonu zapakujmy wszystko, co tylko będzie nam potrzebne od razu po przyjeździe na miejsce. Po przetransportowaniu kolejnych paczek sprawdźmy, czy wszystkie, które zabraliśmy ze sobą, znajdują się już na miejscu. Dzięki temu unikniemy ewentualnych pomyłek, nie sposób będzie również zgubić jakiś karton po drodze.
Jak się przeprowadzić, prowadząc normalny tryb życia?
Przeprowadzka wiąże się z wieloma uniedogodnieniami, z którymi w jakiś sposób musimy sobie poradzić. Problem narasta, gdy w domu mieszkają małe dzieci, a my pracujemy zdalnie. W tym kontekście problem mogą mieć również pracownicy biur, które się przeprowadzają. Muszą oni przecież pracować w normalnym trybie, pomimo wszelkich niedogodności. Jak więc przeprowadzić się, a jednocześnie móc funkcjonować w miarę normalnie? Otóż jedynym sposobem jest „wyprowadzanie” po kolei wszystkich pomieszczeń. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż zabieranie rzeczy po trochu z każdego pokoju, nie pozostawiając sobie przestrzeni do życia. Jeśli przeprowadzka trwa kilka dni, to zwykle jesteśmy w stanie zagryźć zęby i wytrzymać ten krótki czas, jednak problem pojawia się, że przeciąga się do kilku tygodni. Wygospodarujmy sobie miejsce do życia, z którego wyprowadzimy się na samym końcu. Dzięki temu dzieci będą miały swój kąt do zabawy, a my do pracy. Pracownikom biur możemy zaś zlecić pracę zdalną. Rozwiązaniem na krótki czas może być również skorzystanie z innego mieszkania, które należy na przykład do naszych rodziców, rodzeństwa czy znajomych. Choć samo w sobie nie jest ono zbyt komfortowe, to jednak może okazać się niezastąpione, przynajmniej na krótką chwilę. Pamiętajmy, że pomimo licznych zmian w naszym życiu, jakie niesie za sobą przeprowadzka, musimy w trakcie jej trwania funkcjonować w miarę możliwości normalnie, co często wydaje się być najtrudniejszym zadaniem.