Porady przeprowadzkowe – jak zabezpieczyć rzeczy na czas transportu?
Porady przeprowadzkowe – jak zabezpieczyć rzeczy na czas transportu? Zmiana miejsca zamieszkania jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Niektórzy przeprowadzają się tylko raz w ciągu całego życia, np. wstępując w związek małżeński wprowadzają się do domu partnera lub wspólnie kupionego mieszkania. Inni z kolei zmieniają mieszkania jak rękawiczki – ze względu na charakter pracy lub poszukiwania idealnego pokoju podczas studiów przeprowadzają się nawet co kilka miesięcy. Zawsze wiąże się to z pewną ekscytacją, ale również niepokojem – wszak trzeba dość sprawnie zorganizować transport, zabezpieczyć rzeczy i przewieźć je tak, aby nie doznały uszczerbku. Warto skorzystać ze sprawdzonych wskazówek, aby nie musieć martwić się o uszkodzenia w transporcie i bez przeszkód cieszyć się posiadanymi rzeczami w nowym miejscu.
Etap I – wybór rzeczy do transportu
Proces pakowania swoich rzeczy należy zawsze rozpocząć od przejrzenia ich pod kątem tego, co przyda nam się jeszcze w nowym miejscu, a czego warto się pozbyć. Przy okazji zmiany miejsca zamieszkania bardzo często pozbywamy się przedmiotów, które leżą nieużywane od lat i tylko niepotrzebnie zajmują miejsce. Myśląc, że nagle zaczniemy używać rzeczy, po które nie sięgnęliśmy od kilku lat, raczej się mylimy. Zasada ta dotyczy przede wszystkim ubrań, często zbyt małych lub niemodnych, z którymi z jakichś względów ciężko nam się rozstać. Dobrą praktyką jest oddanie ich potrzebującym – np. odzież, buty czy zabawki po dzieciach chętnie przyjmą ośrodki pomocy społecznej, a my będziemy mieli mniej pracy podczas transportu i rozpakowywania rzeczy w nowym miejscu.
Etap II – organizowanie opakowań i zabezpieczeń
Gdy już przeprowadzamy selekcję rzeczy i wiemy, które z nich zabierzemy ze sobą – musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Najpopularniejszym i najbardziej wszechstronnym opakowaniem są oczywiście kartony, dzięki którym drobne przedmioty wykonane z delikatnych materiałów nie ulegną uszkodzeniu, i w sposób uporządkowany zostaną przewiezione w nowe miejsce – wszak ciężko wyobrazić sobie np. transport szklanek czy talerzy w foliowych workach. Zanim jednak przedmioty ze szkła czy porcelany zostaną włożone do kartonowych opakowań, warto owinąć je dodatkowo czymś miękkim, co zabezpieczy je przed stłuczeniem lub wyszczerbieniem.
Dobrym materiałem często stosowanym w tym celu są gazety, ponieważ papier dobrze pochłania wstrząsy i owinięcie naczyń lub wazonów kilkoma stronami starego czasopisma powinno z powodzeniem pozwolić na bezpieczny transport. Co więcej, jest to opcja darmowa – nawet jeśli sami nie kupujemy gazet, możemy poprosić znajomych lub rodzinę o odłożenie dla nas prenumerowanych przez siebie dzienników czy tygodników.
Warto również odkładać folię bąbelkową, w którą zapakowane są często przesyłki ze sklepów internetowych oraz nowo zakupione sprzęty elektroniczne. Takie tworzywo stanowi rewelacyjne zabezpieczenie dla delikatnych przedmiotów, które chcemy zabrać w nowe miejsce – a gromadzimy je przy okazji, nie wydając ani grosza na dedykowane specjalnie dla przeprowadzek materiały dostępne w marketach budowlanych.
Podobnie rzecz ma się z kartonami – nie musimy kupować w sklepach z artykułami do domu za ciężkie pieniądze nowych pudełek przeznaczonych do samodzielnego złożenia. Wystarczy udać się do najbliższego supermarketu i poprosić obsługę o uszykowanie kilkunastu kartonów po rozpakowaniu dostawie produktów. Zwykle i tak trafiają one do utylizacji, a pracownicy z pewnością chętnie pozbędą się obowiązku własnoręcznego rozcinania pudeł i szykowania tektury do wywózki.
Podczas transportu przydatne będą również wytrzymałe, foliowe worki. Częściowo możemy wykorzystać popularne reklamówki, które przynosimy do mieszkania wraz z zakupami i często odkładamy do późniejszego użytkowania. Jednak ich pojemność jest dosyć mocno ograniczona, a podczas przewożenia wielu rzeczy przydadzą się większe opakowania. Idealnie sprawdzą się worki na śmieci o dużej pojemności, które w hurtowniach lub sklepach internetowych można kupić za niewielkie pieniądze. Warto w nie zainwestować, aby szybko i sprawnie ukończyć przeprowadzkę.
Etap III – sukcesywne pakowanie rzeczy
Gdy już zgromadzimy wszystkie niezbędne zabezpieczenia, czas na wielkie pakowanie. Najlepiej jest zacząć od przedmiotów, które nie będą nam potrzebne w najbliższym czasie. Artykuły niezbędne do codziennego funkcjonowania, z których będziemy korzystać aż do dnia transportu, należy pozostawić na wierzchu do samego końca. Umożliwi to spokojne i sukcesywne pakowanie innych rzeczy.
W gazety i folię bąbelkową owijamy delikatne naczynia, szklane ozdoby, pamiątki i inne wrażliwe na uderzenia lub obtłuczenia przedmioty. Następnie umieszczamy je w kartonach, które zaklejamy. Małą elektronikę również wkładamy do pudeł. Warto opisać zawartość, co umożliwi sprawne rozpakowywanie ich w nowym miejscu. Ubrania, koce, pościele i inne miękkie tkaniny pakujemy w worki foliowe, również opisując je i związując. Dzięki temu zawartość nie ulegnie zabrudzeniu. Duże sprzęty elektroniczne i meble zostawiamy na koniec, ponieważ generalnie nie zabezpieczamy ich dodatkowymi materiałami – oczywiście szafy, regały i szafki opróżniamy całkowicie. Jeśli to możliwe, demontujemy poszczególne półki ze środka, aby zmniejszyć ich ciężar podczas przenoszenia. Tapczany i łóżka również rozkręcamy do takiego stopnia, aby ich poszczególne komponenty były jak najmniejsze.
Generalnie cały proces pakowania zakończy się dopiero w dniu transportu, jednak staramy się, by na ten dzień pozostało jak najmniej prac do wykonania.
Etap IV – transport przedmiotów w nowe miejsce
W końcu nadchodzi dzień przeprowadzki – przyjeżdża dostawczy samochód, który zabiera cały dobytek w nowe miejsce. Załadunek rozpoczynamy od największych mebli, które zajmują najwięcej miejsca i muszą być ustawione w sposób stabilny, aby nie uległy uszkodzeniu podczas podróży. Następnie dokładamy mniejsze kartony i worki, które również służą ustabilizowaniu większych gabarytowo rzeczy i zamortyzowaniu ich. Niekiedy niezbędne jest przebycie drogi do nowego mieszkania czy domu kilkukrotnie, ponieważ samochody transportowe również mają ograniczone możliwości przewozu. Należy być na to przygotowanym i nie denerwować się, jeśli nie wszystko idzie tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Najważniejsze jest bezpieczne przewiezienie całego dobytku bez żadnego uszczerbku – a następnie radość z rozpakowywania go w nowym miejscu.