Jak przygotować meble do przeprowadzki?

                                                                                                            Jak przygotować meble do przeprowadzki

Jak przygotować meble do przeprowadzki? Zmiana miejsca zamieszkania to dla każdego z nas coś, co jest bardzo dużym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli w starym miejscu mieszkaliśmy dość długo i posiadamy w nim nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale też meble. Te, głównie ze względu na swój gabaryt, potrafią być niezwykle kłopotliwe do przewiezienia. Samo ich zabezpieczenie może wymagać odpowiedniego przygotowania, ale i zabezpieczenia. To właśnie na tych kwestiach mamy zamiar skupić się w dzisiejszym wpisie.

Praktyczne wskazówki odnośnie przygotowania mebli do przeprowadzki

Jak przygotować meble do przeprowadzki? Może się wydawać, żejest to bardzo łatwe zadanie. Takim jest jednak tylko z definicji. Tak naprawdę może to być cięższe niż moglibyśmy się spodziewać. Wiele w tym przypadku zależy od indywidualnej sytuacji i tego, z jakimi meblami mamy do czynienia. Te o mniej standardowych kształtach będą znacznie bardziej problematyczne od tych w bryle prostokąta czy kwadratu. Podobnie ma się sprawa z rozmiarem – im meble mniejsze, tym łatwiej będzie je zabezpieczyć. Jak zatem przygotować je do przewozu? Poniżej – kilka naszych porad.

  1. Zaplanujmy przenoszenie odpowiednio wcześnie. Aby zabezpieczyć meble w umiejętny sposób, nie róbmy tego na szybko. Najlepiej jest wszystko zaplanować w taki sposób, by mieć odpowiednio dużo czasu na przygotowanie. Wtedy też na spokojnie wszystko zorganizujemy.
  2. Przygotujmy odpowiednią ilość materiałów zabezpieczających. Jeżeli chcemy w profesjonalny sposób podejść do przygotowania naszych mebli do transportu, pamiętajmy o zaopatrzeniu się w materiały niezbędne do ich zabezpieczenia. Podstawą w tym przypadku jest folia bąbelkowa w dużych ilościach. W zabezpieczaniu mebli przyda się również specjalna pianka. Nie zapominajmy też o taśmie pakowej, która pozwoli nam utwardzić nasze zabezpieczenia. Pamiętajmy też o tak zwanym „stretchu” – folii, w którą owiniemy już zabezpieczone meble.
  3. Zajmijmy się demontażem. Jeżeli meble nie są w jednym kawałku, a poszczególne ich części mogą zostać zdemontowane, koniecznie to zróbmy. Znacznie zmniejszy to ich gabaryty i ułatwi transport. Jeżeli mamy do czynienia z niewielkimi meblami, pozbądźmy się chociażby ich ruchomych elementów. W szafach czy komodach mogą to być chociażby półki, które w czasie transportu mogą się wysuwać, lub szuflady. Każdy z elementów odpowiednio zabezpieczmy.
  4. Zwróćmy uwagę na elementy szczególnie wrażliwe. Wiele mebli posiada w sobie bardzo wrażliwe elementy, które chcielibyśmy utrzymać w stałej formie. Mowa tutaj między innymi o przeszkleniach czy wykonanych z forniru frontach. Przyłóżmy się do ich zabezpieczenia najbardziej i użyjmy materiałów adekwatnych do ich delikatności.
  5. Zadbajmy o uchwyty. Z materiałów eksploatacyjnych w łatwy sposób można wykonać elementy do łapania. Najwięcej uszkodzeń w przewożonych meblach wynika z niewygody związanych z ich przenoszeniem. Uchwyty pozwolą jej uniknąć i sprawią, że będzie ono znacznie wygodniejsze, bezpieczniejsze i mniej męczące.
  6. Nie pomijajmy rogów. Rogi i kanty mebli są elementami, które zdecydowanie najbardziej są narażone na uszkodzenia związane z uderzaniem w nimi w elementy stojące na drodze. Jeżeli więc mebel ma jakiekolwiek kanty czy wypukłości, koniecznie zwróćmy na nie szczególną uwagę. Nie żałujmy sobie materiałów, a z pewnością nie będziemy tego żałować w przyszłości (jeśli tego nie zrobimy, pojawi się taka możliwość).

Czy to wszystko trzeba robić samodzielnie?

Przeprowadzka nie przez każdego jest czymś, z czego można się cieszyć. Jeśli i my nie przepadamy za takową i mamy dreszcze już na samą myśl o konieczności przygotowania do niej mebli, musimy wiedzieć, że wcale nie musimy być w tym sami. Bardzo rozsądnym, a jednocześnie coraz częściej praktykowanym podejściem jest wykorzystanie profesjonalistów zajmujących się właśnie przeprowadzkami. Choć nie każdy o tym wie, nie wszyscy zajmują się wyłącznie transportem przedmiotów (i mebli) z miejsca wyjściowego w to docelowe. Większość świadczy również usługi „od A do Z”, a zatem takie biorące pod uwagę również przygotowanie mebli do transportu.

Największym plusem skorzystania z usług specjalistów od przeprowadzek jest to, że dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować sobie pełnię bezpieczeństwa przewozu mebli. Nie będziemy musieli dbać o zabezpieczenie każdego rantu. Nie będziemy też musieli zaopatrywać się w materiały eksploatacyjne ani też męczyć się z tym, by wszystko umiejscowić w jednym miejscu. 

Podsumowanie

Skuteczne zabezpieczenie mebli jeszcze zanim zostaną one przetransportowane w miejsce docelowe stanowi gwarant tego, że dotrą one tam w jednym kawałku i w formie znanej z poprzedniego miejsca zamieszkania. Jak przygotować meble do przeprowadzki? Ci chętnie pomogą w dokładnie takim zakresie, jakiego tylko będziemy od nich oczekiwać.