Ile kosztuje przewóz mebli?

ile kosztuje przewóz mebli

Ile kosztuje przewóz mebli? Przetransportowanie mebli we własnym zakresie stanowi ogromne wyzwanie, zatem nic dziwnego, że zazwyczaj decydujemy się skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej. Ile kosztuje usługa przewozu mebli? Co wpływa na ostateczną jej cenę?

Zakres usługi, a jej koszt

Na początek zastanówmy się, z jakiego dokładnie zakresu usług firm transportowych chcielibyśmy skorzystać. Jeszcze do niedawna oferowały one głównie przewóz mebli, ewentualnie ich wniesienie. Dziś zaś możemy liczyć na usługę kompleksową, która obejmuje dodatkowo spakowanie mebli i ich zniesienie do samochodu. Dzięki temu większości czynności nie musimy wykonywać samodzielnie, jednak musimy zapłacić wtedy nieco więcej. Ile dokładnie? Specjaliści muszą bowiem rozebrać meble, spakować je, znieść, przewieźć do wyznaczonego miejsca i wnieść do mieszkania czy biura. Zwykle wykonanie wszystkich prac zajmuje trochę czasu, zatem finalnie za transport (i nie tylko) zapłacimy naprawdę sporo. Nieco inaczej jest w sytuacji, gdy decydujemy się wyłącznie na przetransportowanie mebli. Wtedy też cena usługi rozpoczyna się od 50 zł, w zależności od długości trasy, jaką należy pokonać. Jeśli zaś będziemy chcieli skorzystać z wybranego przez siebie pakietu, to cena będzie oscylować pomiędzy 50-150 zł, w zależności od zakresu usług, jakie wchodzą w jego skład. Większość firm przygotowuje dla swoich klientów szczegółowe oferty, które zawierają różną ilość dostępnych w pakietach usług. Czasami firmy transportowe indywidualnie negocjują z klientem warunki współpracy. Wtedy też nie podają jednego, konkretnego cennika. 

Sposób rozliczania się z klientem

Zwróćmy uwagę na sposób, w jaki firma transportowa rozlicza się ze swoimi klientami. Najczęściej korzystają oni z dwóch metod, a mianowicie rozliczenia godzinowego bądź zadaniowego. Rozliczenie godzinowe polega na dokonaniu płatności za te godziny, przez które pracownicy firmy byli do dyspozycji klienta. Zwykle ten system spotykamy w przypadku pełnych, kompleksowych usług. Tymczasem w przypadku metody zadaniowej, klient płaci za czynności, które wykonał dla niego pracownik firmy transportowej. Weźmy pod uwagę, że nie zawsze tańszy sposób będzie dla nas korzystniejszy. Co więcej, koszt wykonania poszczególnych zleceń różni się w zależności od tego, jak długą trasę ma pokonać kierowca oraz w jaki dokładnie dzień. Niektóre firmy transportowe pracują również w niedziele, co jest korzystne dla tych, którzy w ciągu tygodnia nie mają czasu na przeprowadzkę. Z drugiej jednak strony weźmy pod uwagę, że firma dolicza wtedy około 20% wartości podstawowej usługi do faktury. To samo dotyczy zleceń, które mają zostać wykonane w godzinach nietypowych, na przykład późnym wieczorem. 

Od czego jeszcze zależy cena usługi?

Nie jest tajemnicą, że cena usługi transportu mebli różni się w zależności od tego, w jakiej dokładnie miejscowości działa firma. Oczywistym jest, iż w miastach wojewódzkich zapłacimy znacznie więcej, niż w mniejszych miejscowościach. Wyjściowa cena 50 zł dotyczy bowiem mniejszych miast, natomiast za taką samą usługę w Warszawie musimy zapłacić przynajmniej dwa razy tyle. Bardzo istotne jest również, w jakie dokładnie miejsce chcemy przetransportować meble. Jeśli znajduje się ono na terenie tego samego miasta, to płacimy najniższą, możliwą kwotę. Jeżeli jednak chcemy przetransportować meble do miejsca położonego na terenie województwa, to za usługę zapłacimy minimum 100 zł. Cena rośnie, gdy mowa o przewożeniu mebli pomiędzy województwami bądź poza granice kraju – warto mieć na uwadze, że nie każda firma świadczy tego typu usługi. Musimy pamiętać także o tym, że cena usługi transportowej uzależniona jest od wielu czynników, między innymi od ceny paliwa. Nic więc dziwnego, że ostateczne kwoty, jakie przyjdzie nam zapłacić, mogą być zmienne w czasie. 

Czy warto przewozić meble we własnym zakresie?

Wiele osób uważa, że przewożenie mebli przez profesjonalistów jest drogie, zatem nieopłacalne. Tymczasem okazuje się, że za usługę wcale nie zapłacimy zbyt wiele, zwłaszcza jeśli interesuje nas jedynie transport, bez żadnej dodatkowej pomocy. Pamiętajmy, że przewożenie mebli we własnym zakresie to ogromne wyzwanie. Do tego dochodzi fakt, iż większość z nas nie posiada odpowiedniej wielkości samochodu, który pomieściłby nawet niewielką ilość mebli. Lepiej więc, zamiast samemu borykać się z problemem, powierzyć przetransportowanie mebli profesjonalistom. Właściciele firm ustalają warunki współpracy, które zawarte zostaną w umowie. Wtedy też dowiemy się, ile ostatecznie przyjdzie nam zapłacić za usługę. Wszelkie nieścisłości wyjaśniajmy właśnie na tym etapie, jeszcze przed podpisaniem umowy. Opcjonalnie możemy również „dokupić” dodatkowe usługi, jednak pamiętajmy, że nie zawsze pracownicy firmy transportowej będą mieli czas, aby na przykład pomóc nam wnieść meble.